#FakeHunter Challenge - Wojna Informacyjna

Podejmij wyzwanie i dołącz do walki z fake newsami, tworząc sieć bez ściemy. Ty też masz wpływ na to, co czytają inni.

WYNIKI KONKURSU

#FakeHunter Challenge/Wojna Informacyjna

Poznajcie zwycięzców #FakeHunter Challenge/Wojna Informacyjna konkursu, który odbył się w terminie 18 – 19 listopada. W ciągu 2 dni rywalizacji, napłynęło ponad 1300 zgłoszeń! Uczestnicy walczyli o atrakcyjne nagrody! 

o projekcie

EKSPERCKIE SPOTKANIA PAP

Wojna informacyjna w sieci - jakie przekazy propagandowe i dezinformacyjne stosują Rosjanie i jak się przed nimi bronić? Kto wygrywa tę wojnę w sieci? Dzieci i młodzież – jak radzić sobie z emocjami i gdzie szukać pomocy?

Zapraszamy na cykl interesujących rozmów i debat transmitowany live na https://fakehunter.pap.pl

Wśród rozmówców są: dziennikarze, korespondenci zagraniczni, analitycy i eksperci zajmujący się sprawami międzynarodowymi oraz weryfikacją informacji. Rozmawialiśmy m.in. o dezinformacji inspirowanej i prowadzonej przez Kreml, propagandzie rosyjskich władz skierowanej do swoich obywateli, aktualnym stanie wojny i spodziewanym przełomie w tej wojnie.

Obejrzyj spotkania, które już się odbyły!

Agenda spotkań

o projekcie

KONKURS

VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge – Wojna Informacyjna w dniach 18-19 listopada

Do konkursu #FakeHunter Challenge zapraszamy wszystkich, którym zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, a w szczególności uczniów szkół podstawowych, szkół średnich, studentów i społeczność ukraińską.

Tematem przewodnim VI edycji konkursu jest "Wojna Informacyjna", czyli dezinformacja obejmująca sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną.

Codziennie jesteśmy narażani na niebezpieczeństwo związane z fałszywymi i zmanipulowanymi treściami dotyczącymi działań militarnych, politycznych, gospodarczych i ich następstw. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i każdego dnia jesteśmy świadkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Skala fake newsów mających na celu wywołanie niepokojów społecznych, wzbudzenie lęków i paniki na świecie, rozprzestrzenia się jak wirus.

Dlatego chcemy walczyć z dezinformacją! Dołączajcie do konkursu! Razem mamy większy wpływ na to, co czytają inni.

o projekcie

ZOSTAŃ FAKEHUNTEREM I ZDOBĄDŹ NAGRODY

Dołącz do walki z fake newsami w dniach 18 – 19 listopada

Zarejestruj się już dziś! Czekamy na Ciebie! Działasz samodzielnie czy zespołowo?

Mamy dla Ciebie trzy konkurencje.

Pierwsza konkurencja - Polowanie na fake newsy, polega na wyłapywaniu w sieci nieprawdziwych informacji.

W drugiej konkurencji #FakeHunter BrainStorm liczy się kreatywność, otwartość na nowe rozwiązania i perspektywiczne myślenie. Czekamy na Wasze pomysły, które mogłyby wzbogacić i udoskonalić nasz serwis factcheckingowy pod kątem merytorycznym, funkcjonalnym czy technicznym. Tutaj macie pełną dowolność.

Trzecia konkurencja, to propozycja dla młodzieży ze szkół średnich #FakeHunter – Edu Masters. Zadaniem zespołów klasowych (nie ma limitu osób zaangażowanych w projekt) będzie przygotowanie i przesłanie prezentacji w formie elektronicznej pod hasłem: „Nie nabieram się na fake newsy”. Praca zespołowa powinna skupiać się m.in. na charakterystyce najgroźniejszych lub najczęstszych form dezinformacji z jakimi młodzież ma dziś do czynienia w sieci, prezentacji własnych sposobów rozpoznawania fake newsów i radzenia sobie z nimi oraz na prewencji, by nie stać się ofiarą fake newsa.

o projekcie

NAGRODY

Atrakcyjne nagrody pieniężne, rzeczowe i bezpłatne warsztaty dla szkół

Od Ciebie zależy, czy chcesz działać w zespole, czy samodzielnie. A recepta na wygraną jest prosta – im więcej zgłoszonych i prawidłowo ocenionych przez jury prac, tym więcej punktów i miejsce na podium.

Nagrody dla najlepszych w konkurencji - Polowanie na fake newsy: I miejsce - 8 tys. zł, II miejsce - 6 tys. zł, III miejsce - 3 tys. zł

Nagroda za najciekawszy pomysł w konkurencji - #FakeHunter BrainStorm: iPad

FORMULARZ KONKURSOWY

Nagrody dla trzech zespołów klasowych w konkurencji #FakeHunter – Edu Masters: Warsztaty z projektowania 3D przeprowadzone przez ekspertów z Centralnego Domu Technologii.

FORMULARZ KONKURSOWY EDU MASTERS

Dodatkowo dla pierwszych dwudziestu szkół, które napiszą na adres fakehunter@pap.pl zorganizujemy bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. Wśród ekspertów prowadzących zajęcia będą specjaliści z portalu #FakeHunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych informacji publikowanych w sieci.

Liczymy na Wasz wkład w walkę z dezinformacją!

Podejmij wyzwanie i zgłoś swój pomysł!

Zwycięzców konkursu poznamy 25 listopada o godz. 12.00.

Transmisja live na https://fakehunter.pap.pl

Regulamin
o projekcie

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE KONKURSOWE

Prześlij info o fejku, swój pomysł lub prezentację

Zarejestrowałeś siebie lub zespół? Ekstra! Więc teraz możesz w terminie od 00:01 18 listopada do 00:00 20 listopada przesyłać do nas zgłoszenia konkursowe. Użyj poniższego formularza, podając ten sam adres email, jaki został wskazany w formularzu rejestracyjnym.

Oceną prac zajmuje się jury konkursowe, składające się z ekspertów i factcheckerów z serwisu #FakeHunter.

o projekcie

ZASADY KONKURSU

Zasady rywalizacji

Konkurs składa się z trzech konkurencji:

1) Polowanie na fake newsy

2) #FakeHunter BrainStorm;

3) #FakeHunter – Edu Masters przeznaczonej dla uczniów szkół średnich

Konkurs skierowany jest do wszystkich użytkowników internetu, w wieku powyżej 13 lat, posługujących się językiem polskim lub angielskim. W rywalizacji w konkurencjach nr: 1 i 2 udział mogą brać zespoły liczące od 1 do 5 członków. W rywalizacji w konkurencji nr 3 biorą udział zespoły klasowe szkół średnich, zgłaszane przez nauczycieli, wychowawców, opiekunów.

Przed przystąpieniem do udziału w konkursie należy się zarejestrować i zdecydować o składzie osobowym zespołu.

o projekcie

Patroni

Wspierają naszą akcję

Wielkie zaangażowanie patronów pomogło nam w zorganizowaniu wydarzenia, tak ważnego z punktu widzenia walki z dezinformacją. Cenimy sobie tę współpracę i dziękujemy, że wspieracie projekt, który pomaga oczyszczać sieć z fałszywych i wprowadzających w błąd informacji.

Patronat honorowy - Minister Edukacji i Nauki

Patronat - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Centrum GovTech, Centralny Dom Technologii, NASK

Patronat medialny - CyberDefence24