Poznajcie zwycięzców #FakeHunter Challenge/Wojna Informacyjna konkursu, który odbył się w terminie 18 – 19 listopada. W ciągu 2 dni rywalizacji, napłynęło ponad 1300 zgłoszeń! Uczestnicy walczyli o atrakcyjne nagrody!
Zapraszamy na cykl interesujących rozmów i debat transmitowany live na https://fakehunter.pap.pl
Wśród rozmówców są: dziennikarze, korespondenci zagraniczni, analitycy i eksperci zajmujący się sprawami międzynarodowymi oraz weryfikacją informacji. Rozmawialiśmy m.in. o dezinformacji inspirowanej i prowadzonej przez Kreml, propagandzie rosyjskich władz skierowanej do swoich obywateli, aktualnym stanie wojny i spodziewanym przełomie w tej wojnie.
Obejrzyj spotkania, które już się odbyły!
Do konkursu #FakeHunter Challenge zapraszamy wszystkich, którym zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, a w szczególności uczniów szkół podstawowych, szkół średnich, studentów i społeczność ukraińską.
Tematem przewodnim VI edycji konkursu jest "Wojna Informacyjna", czyli dezinformacja obejmująca sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną.
Codziennie jesteśmy narażani na niebezpieczeństwo związane z fałszywymi i zmanipulowanymi treściami dotyczącymi działań militarnych, politycznych, gospodarczych i ich następstw. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i każdego dnia jesteśmy świadkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Skala fake newsów mających na celu wywołanie niepokojów społecznych, wzbudzenie lęków i paniki na świecie, rozprzestrzenia się jak wirus.
Dlatego chcemy walczyć z dezinformacją! Dołączajcie do konkursu! Razem mamy większy wpływ na to, co czytają inni.
Zarejestruj się już dziś! Czekamy na Ciebie! Działasz samodzielnie czy zespołowo?
Mamy dla Ciebie trzy konkurencje.
Pierwsza konkurencja - Polowanie na fake newsy, polega na wyłapywaniu w sieci nieprawdziwych informacji.
W drugiej konkurencji #FakeHunter BrainStorm liczy się kreatywność, otwartość na nowe rozwiązania i perspektywiczne myślenie. Czekamy na Wasze pomysły, które mogłyby wzbogacić i udoskonalić nasz serwis factcheckingowy pod kątem merytorycznym, funkcjonalnym czy technicznym. Tutaj macie pełną dowolność.
Trzecia konkurencja, to propozycja dla młodzieży ze szkół średnich #FakeHunter – Edu Masters. Zadaniem zespołów klasowych (nie ma limitu osób zaangażowanych w projekt) będzie przygotowanie i przesłanie prezentacji w formie elektronicznej pod hasłem: „Nie nabieram się na fake newsy”. Praca zespołowa powinna skupiać się m.in. na charakterystyce najgroźniejszych lub najczęstszych form dezinformacji z jakimi młodzież ma dziś do czynienia w sieci, prezentacji własnych sposobów rozpoznawania fake newsów i radzenia sobie z nimi oraz na prewencji, by nie stać się ofiarą fake newsa.
Od Ciebie zależy, czy chcesz działać w zespole, czy samodzielnie. A recepta na wygraną jest prosta – im więcej zgłoszonych i prawidłowo ocenionych przez jury prac, tym więcej punktów i miejsce na podium.
Nagrody dla najlepszych w konkurencji - Polowanie na fake newsy: I miejsce - 8 tys. zł, II miejsce - 6 tys. zł, III miejsce - 3 tys. zł
Nagroda za najciekawszy pomysł w konkurencji - #FakeHunter BrainStorm: iPad
Nagrody dla trzech zespołów klasowych w konkurencji #FakeHunter – Edu Masters: Warsztaty z projektowania 3D przeprowadzone przez ekspertów z Centralnego Domu Technologii.
FORMULARZ KONKURSOWY EDU MASTERS
Dodatkowo dla pierwszych dwudziestu szkół, które napiszą na adres fakehunter@pap.pl zorganizujemy bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. Wśród ekspertów prowadzących zajęcia będą specjaliści z portalu #FakeHunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych informacji publikowanych w sieci.
Liczymy na Wasz wkład w walkę z dezinformacją!
Podejmij wyzwanie i zgłoś swój pomysł!
Zwycięzców konkursu poznamy 25 listopada o godz. 12.00.
Transmisja live na https://fakehunter.pap.pl
RegulaminZarejestrowałeś siebie lub zespół? Ekstra! Więc teraz możesz w terminie od 00:01 18 listopada do 00:00 20 listopada przesyłać do nas zgłoszenia konkursowe. Użyj poniższego formularza, podając ten sam adres email, jaki został wskazany w formularzu rejestracyjnym.
Oceną prac zajmuje się jury konkursowe, składające się z ekspertów i factcheckerów z serwisu #FakeHunter.
Konkurs składa się z trzech konkurencji:
1) Polowanie na fake newsy
2) #FakeHunter BrainStorm;
3) #FakeHunter – Edu Masters przeznaczonej dla uczniów szkół średnich
Konkurs skierowany jest do wszystkich użytkowników internetu, w wieku powyżej 13 lat, posługujących się językiem polskim lub angielskim. W rywalizacji w konkurencjach nr: 1 i 2 udział mogą brać zespoły liczące od 1 do 5 członków. W rywalizacji w konkurencji nr 3 biorą udział zespoły klasowe szkół średnich, zgłaszane przez nauczycieli, wychowawców, opiekunów.
Przed przystąpieniem do udziału w konkursie należy się zarejestrować i zdecydować o składzie osobowym zespołu.
Wielkie zaangażowanie patronów pomogło nam w zorganizowaniu wydarzenia, tak ważnego z punktu widzenia walki z dezinformacją. Cenimy sobie tę współpracę i dziękujemy, że wspieracie projekt, który pomaga oczyszczać sieć z fałszywych i wprowadzających w błąd informacji.
Patronat honorowy - Minister Edukacji i Nauki
Patronat - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Centrum GovTech, Centralny Dom Technologii, NASK
Patronat medialny - CyberDefence24