#FakeHunter Challenge

„Podejmij wyzwanie i dołącz do walki z fake newsami
tworząc sieć bez ściemy. Ty też masz wpływ na to, co czytają inni.”

WYNIKI KONKURSU

#FakeHunter Challenge 2020 rozstrzygnięty!

Poznajcie zwycięzców #FakeHunter Challenge, konkursu, który odbył się 13 – 15 listopada w Warszawie. W ciągu 3 dni rywalizacji, napłynęło ponad 2 000 zgłoszeń! Uczestnicy walczyli o atrakcyjne nagrody.

o projekcie

EKSPERCKIE SPOTKANIA ONLINE

Zależy nam na tym, aby w dyskusji o fake newsach i ich wpływie na nasze życie wybrzmiał także głos specjalistów i osób, które doświadczyły tego zjawiska.

Dlatego zapraszamy wszystkich na spotkania online z ekspertami, którzy opowiedzą m.in. o tym, czym są fake newsy, jak je wychwytywać, jak wpływają na kształtowanie świadomości współczesnych użytkowników internetu. Wśród naszych gości będą także osoby publiczne, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami w radzeniu sobie z problemem fałszywych treści na temat ich samych.

o projekcie

NAGRODY

Weź udział w konkursie i zdobądź atrakcyjne nagrody!

Wszyscy uczestnicy konkursu mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród pieniężnych. Nagroda za pierwsze miejsce na podium to 15 tys. zł, za drugie miejsce 10 tys. zł, a za trzecie miejsce 5 tys. zł. Zasady są proste - wygrywa ten kto uzyska najwięcej punktów. Uczestnicy konkursu mogą przesyłać swoje zgłoszenia we wszystkich czterech konkurencjach – szansa na wygraną wzrasta, bo punkty się sumują. Nad przebiegiem konkursu i oceną prac czuwa jury.

o projekcie

ZOSTAŃ FAKEHUNTEREM I ZDOBĄDŹ NAGRODY

Dołącz do walki z fake newsami w weekend 13-15 listopada

W tych dniach każdy może wziąć udział w wyzwaniu polegającym na wyszukiwaniu i weryfikacji fake newsów w sieci i otrzymać za to nagrody. Punkty można otrzymywać za zgłoszenie nieprawdziwej informacji, przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach lub wskazanie źródła pochodzenia fałszywej informacji.

Podejmij wyzwanie i dołącz razem z nami do walki z fake newsami tworząc, bez ściemy. Dziel się informacjami o fejkach, udzielaj się w dyskusjach, obserwuj profil FakeHunter i przekonuj do tego innych. Od Ciebie też zależy co oni czytają i jak na te informacje reagują.

ZGŁOŚ SIĘ DO KONKURSU!
o projekcie

SZCZEGÓŁY KONKURSU

Szczegóły rywalizacji

Konkurs skierowany jest do wszystkich użytkowników internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W konkursie mogą wziąć udział zespoły liczące od jednej do dziesięciu osób, przez 3 dni rywalizujące i walczące o atrakcyjne nagrody.

Konkurs składa się z 4 konkurencji:

W tej konkurencji punktowana jest liczba wprowadzonych do systemu FakeHuntera zgłoszeń z obszaru przewidzianych w konkursie kategorii tematycznych, które jury uzna za możliwe do zweryfikowania.

Zgodnie z „Polityką korekt” systemu uczestnicy rywalizacji mogą weryfikować raporty już opublikowane w serwisie internetowym #FakeHunter od początku jego istnienia i przedstawić alternatywne werdykty i źródła.

Konkurencja ta polega na wyśledzeniu, za pomocą dostępnych narzędzi internetowych i programistycznych, pierwotnego, rzeczywistego źródła fałszywej informacji, zweryfikowanej jako fake news w serwisie #FakeHunter lub przez jury, przedstawienia dowodów i materiałów o tym świadczących.

o projekcie

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE KONKURSOWE

Prześlij info o fejku, raport lub informację o źródle fałszywej informacji

Zarejestrowałeś siebie lub zespół? Ekstra! Jesteś gotowy, by w terminie od 00:01 13.11 do 11:00 w dniu 15.11 przesyłać zgłoszenia konkursowe. Użyj poniższego formularza, podając ten sam adres email, jaki został wskazany w formularzu rejestracyjnym

PRZEŚLIJ FEJKA, RAPORT LUB INFORMACJE O ŹRÓDLE FEJKA
o projekcie

GOVTECH FESTIVAL

GovTech Festival, czyli listopad pod znakiem cyfryzacji

#FakeHunter Challenge to jedno z kluczowych wydarzeń odbywającego się w listopadzie GovTech Festival, czyli cyklu wydarzeń online, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały miesiąc w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie i otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

ZOBACZ STRONĘ FESTIWALU
o projekcie

PARTNERZY

Wspierają naszą akcję

Wielkie zaangażowanie partnerów pomogło nam w zorganizowaniu wydarzenia, tak ważnego z punktu widzenia walki z dezinformacją. Cenimy sobie tę współpracę i dziękujemy, że wspieracie projekt, który pomaga oczyszczać sieć z fałszywych i wprowadzających w błąd informacji.

O KONKURSIE

Czym jest fake news i dlaczego jest tak groźny?

W cyberprzestrzeni coraz częściej pojawiają się i to na skalę większą niż myślisz, fałszywe informacje, popularnie zwane fejkami. Dotyczą one wielu dziedzin życia, świadomie lub nie wprowadzając w błąd. Każdy może być ofiarą dezinformacji lub wręcz oszustwa. Nie zdając sobie sprawy z tego, czym są fake newsy i jaką mają siłę rażenia, zbyt łatwo wierzymy w to, co czytamy i oglądamy. O tym, jak ważna jest walka z fałszywymi informacjami pokazał czas pandemii koronawirusa. W sieci zaczęły masowo pojawiać się informacje, że technologia 5G wywołuje chorobę Covid-19 i raka, szczepienia powodują autyzm, a noszenie maseczek może być groźne dla zdrowia. Ofiarami oszustw informacyjnych w internecie padają m.in. zwykli ludzie, osoby publiczne, firmy, których wartość rynkowa z powodu fake newsów jest niszczona.

PRZYKŁADÓW FAKE NEWSÓW MAMY MNÓSTWO!

ZWERYFIKOWANE INFORMACJE

Zobacz, co już sprawdziliśmy

W tym miejscu znajdziesz wszystkie zweryfikowane informacje zgłoszone do nas przez internautów. Przekonaj się, jakie treści były prawdziwe, a jakie nie i wykorzystaj to źródło do prostowania fałszywych informacji, gdy je zauważysz.

 

ZOBACZ
o projekcie