Dołącz do walki z dezinformacją

„Prawdą jest zawsze to, co się dzieje,
a nie nasza opowieść o tym,
co się powinno dziać.”

Katie Byron

O PROJEKCIE

Wezwanie do walki z dezinformacją!

#FakeHunter to społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie, uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących wirusa SARS-CoV-2.

Każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do weryfikacji, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP.

W przestrzeni internetowej pojawia się coraz więcej fałszywych wiadomości, a ich zadaniem jest dezinformacja i sianie paniki w czasie zagrożenia epidemicznego. Projekt #FakeHunter zrodził się z potrzeby przeciwstawienia się takiej sytuacji, a także z dążenia do tego, by portale internetowe i wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych w sposób odpowiedzialny dzielili się wyłącznie prawdziwymi przekazami.

 

Kim jesteśmy 

 

Polska Agencja Prasowa jest spółką Skarbu Państwa, której działalność opiera się na ustawie z dnia 31 lipca 1997 roku. Na jej mocy PAP ma charakter publicznej agencji prasowej, która uzyskuje i przekazuje odbiorcom rzetelne, obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i z zagranicy.

Program GovTech Polska jest realizowany przez Zespół, działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem Premiera. Zespół odpowiada za międzyresortowe projekty w dziedzinie innowacji, nowych technologii oraz cyfryzacji. Jego celem jest budowa nowoczesnego Państwa wspólnie z innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym oraz samymi obywatelami. Zespół skupia także społeczność innowatorów, chcących wspólnie przyczynić się do budowy nowoczesnego, cyfrowego Państwa.

 

Źródła finansowania

 

Podstawowymi źródłami finansowania Polskiej Agencji Prasowej są wpływy z opłat za serwisy informacyjne przekazywane odbiorcom oraz wpływy pochodzące z działalności gospodarczej, która nie pozostaje w sprzeczności z zadaniami określonymi w ustawie. Do źródeł finansowania zalicza się także dotacje podmiotowe z budżetu państwa, związane z realizacją celów określonych w ustawie, które stanowią ok. 15 proc. rocznych przychodów PAP.

o projekcie

WALKA Z FAKE NEWSAMI

Agencje informacyjne są na pierwszej linii frontu w walce z fake newsami

„Od czasu wybuchu pandemii wyraźnie zwiększyła się ilość niezweryfikowanych informacji, które nieustannie docierają do wszystkich obywateli – a inwazja Rosji na Ukrainę dodatkowo spotęgowała to zjawisko. Z tego powodu to właśnie agencje informacyjne, w tym także Polska Agencja Prasowa, są na pierwszej linii frontu w przeciwdziałaniu wprowadzania opinii publicznej w błąd” – Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej.

PRZECZYTAJ RELACJĘ

ZGŁOŚ DO WERYFIKACJI

Sprawdź, zanim prześlesz dalej

Jeśli napotkasz w internecie informację na temat koronawirusa, która budzi twoją wątpliwość, wyślij nam ją do zweryfikowania. Nasi eksperci sprawdzą jej treść na podstawie wiarygodnych źródeł, a Ty otrzymasz link zwrotny z werdyktem. Jeśli informacja okaże się nieprawdziwa, wklej link w miejscu, gdzie ją znalazłeś. W ten sposób wesprzesz nas w walce z dezinformacją, za co ci bardzo dziękujemy!

Jak to zrobić

 1. zainstaluj wtyczkę aplikacji #FakeHunter w swojej przeglądarce
 2. zaznacz tekst, który chcesz zweryfikować
 3. uruchom okno aplikacji
 4. podaj swój e-mail, na który wyślemy ci rezultat weryfikacji
 5. napisz, co w tej wiadomości budzi twoją wątpliwość
 6. kliknij przycisk „wyślij”

 

 1. Pobierz i zainstaluj aplikację
 2. Wejdź w zakładkę „ZGŁOŚ”
 3. Wypełnij wszystkie wymagane pola i dołącz zrzut ekranu
 4. Kliknij przycisk wyślij

 

 

 1. Na profilu #FakeHunter na Facebooku otwórz okno wiadomości
 2. Zadaj pytanie w formie zamkniętej lub zgłoś informację postępując zgodnie z instrukcjami od chatbota

Chatbot

o projekcie

ZWERYFIKOWANE INFORMACJE

Zobacz, co już sprawdziliśmy

W tym miejscu znajdziesz wszystkie zweryfikowane informacje zgłoszone do nas przez internautów. Przekonaj się, jakie treści na temat koronawirusa były prawdziwe, a jakie nie i wykorzystaj to źródło do prostowania fałszywych informacji, gdy je zauważysz.

ZOBACZ
o projekcie

ZOSTAŃ FAKEHUNTEREM

Dołącz do naszego zespołu

Jesteś zaangażowany społecznie? Zależy ci na dystrybucji wiarygodnych informacji w przestrzeni publicznej i chcesz z nami zrobić coś pożytecznego? Jeśli tak, to przyłącz się do projektu #FakeHunter i pomóż nam weryfikować nieprawdziwe wiadomości dotyczące epidemii.

APLIKUJ
o projekcie

PARTNERZY

Wspierają naszą akcję

Kluczowymi uczestnikami projektu #FakeHunter są również firmy oraz instytucje, które do nas dołączyły. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu mogliśmy uruchomić ten ważny społecznie projekt. Doceniamy, że jesteście z nami i aktywnie wspieracie walkę z dezinformacją.