#FakeHunter Challenge/Geopolityka

Podejmij wyzwanie i dołącz do walki z fake newsami, tworząc sieć bez ściemy. Ty też masz wpływ na to, co czytają inni.

WYNIKI KONKURSU

#FakeHunter Challenge/Geopolityka

Poznajcie zwycięzców #FakeHunter Challenge/Geopolityka konkursu, który odbył się w terminie 24 – 27 marca. W ciągu 4 dni rywalizacji, napłynęło niemal 2000 zgłoszeń i ponad 260 raportów! Uczestnicy walczyli o atrakcyjne nagrody

o projekcie

EKSPERCKIE SPOTKANIA PAP

Wojna informacyjna także w sieci - jakie przekazy propagandowe i dezinformacyjne stosują Rosjanie? Dzieci i młodzież – jak rozmawiać o wojnie i jak radzić sobie z emocjami?

Zapraszamy na cykl interesujących rozmów i debat transmitowany live na https://fakehunter.pap.pl

Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tym, jaki wpływ na uczniów, dzieci i młodzież mają wydarzenia za naszą wschodnią granicą, jak o tym rozmawiać z ukraińskimi rówieśnikami i radzić sobie z trudnymi emocjami. Z harcerzami porozmawiamy o tym, jak można pomagać uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy.

Wśród rozmówców będą także: dziennikarze, politolodzy, publicyści, analitycy zajmujący się sprawami międzynarodowymi. Porozmawiamy z nimi o wyniszczającej wojnie na Ukrainie, dezinformacji inspirowanej i prowadzonej przez Kreml, konsekwencjach gospodarczych dla całego świata. Postaramy się prześledzić skalę fake newsów, jakie pojawiają się na temat Polski w zagranicznej prasie i zastanowimy się razem z ekspertami, z czego to wynika i jak powinniśmy reagować.

Oglądajcie koniecznie!

NAGRODY

Dla najlepszych atrakcyjne nagrody pieniężne i bezpłatne warsztaty dla szkół!

Weź udział w rywalizacji i wygraj jedną z atrakcyjnych nagród! Od Ciebie zależy, czy chcesz działać w zespole, czy samodzielnie. A recepta na wygraną jest prosta – im więcej zgłoszonych i prawidłowo ocenionych przez jury prac, tym więcej punktów i miejsce na podium.

I miejsce - 8 tys. zł, II miejsce - 6 tys. zł, III miejsce - 3 tys. zł

Do udziału w konkursie zachęcamy szkoły podstawowe, średnie oraz uczelnie wyższe. Dla uczniów pierwszych dwudziestu szkół, które napiszą na adres fakehunter@pap.pl zorganizowane będą bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. Wśród ekspertów prowadzących zajęcia będą specjaliści z portalu #FakeHunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych informacji publikowanych w sieci oraz eksperci GovTech Polska.

Liczymy na Wasz wkład w walkę z dezinformacją!

Do wygrania jest także nagroda specjalna - iPad.

Co trzeba zrobić, by ją wygrać? Przesłać swoje pomysły, które pomogłyby nam zaangażować w walkę z dezinformacją i zainteresować tym tematem więcej internautów niż obecnie oraz wzbogacić i udoskonalić system FakeHunter. Czekamy także na pomysły tematyczne lub organizacyjne na kolejne edycje FakeHunter Challenge. FakeHunter to projekt społeczny. Tworzymy go wspólnie z Wami i z Wami chcemy go również rozwijać i ulepszać.

Podejmij wyzwanie i zgłoś swój pomysł!

Zwycięzców konkursu poznamy 1 kwietnia o godz.13.00.

o projekcie

ZOSTAŃ FAKEHUNTEREM I ZDOBĄDŹ NAGRODY

Dołącz do walki z fake newsami w dniach 24–27 marca

Zarejestruj się już dziś! Czekamy na Ciebie!

Zgodnie z regulaminem w konkursie mogą brać udział zespoły liczące od 1 do 5 osób. Punkty przyznawane są za zgłoszenie nieprawdziwej informacji lub przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach informacji.

Połączmy siły w walce z dezinformacją. Ty również masz wpływ na to, co czytają inni. Dziel się i udostępniaj w sieci wiarygodne i sprawdzone informacje.

ZGŁOŚ SIĘ DO KONKURSU!
o projekcie

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE KONKURSOWE

Prześlij info o fejku, raport lub informację o źródle fałszywej informacji

Zarejestrowałeś siebie lub zespół? Ekstra! Jesteś gotowy, by w terminie od 00:01 24 marca do 11:00 27 marca przesyłać zgłoszenia konkursowe. Użyj poniższego formularza, podając ten sam adres email, jaki został wskazany w formularzu rejestracyjnym

PRZEŚLIJ RAPORT WERYFIKUJĄCY ZGŁOSZONĄ FAŁSZYWĄ INFORMACJĘ
o projekcie

ZASADY KONKURSU

Zasady rywalizacji

Konkurs skierowany jest do wszystkich użytkowników internetu, w wieku powyżej 13 lat posługujących się językiem polskim lub angielskim. Punkty z zakwalifikowanych i ocenionych przez jury prac sumują się. Wcześniej należy się zarejestrować i zdecydować o składzie osobowym zespołu. W rywalizacji udział mogą brać zespoły liczące od 1 do 5 członków.

Konkurs składa się z dwóch konkurencji:
- polowanie na fake newsy
- fact checking challenge

o projekcie

KONKURS

V edycja konkursu #FakeHunter Challenge/Geopolityka w dniach 24-27 marca

Do konkursu #FakeHunter Challenge zapraszamy wszystkich, którym zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, a w szczególności uczniów szkół podstawowych, szkół średnich, studentów i społeczność ukraińską.

Codziennie jesteśmy narażani na niebezpieczeństwo związane z fałszywymi i zmanipulowanymi treściami dotyczącymi działań militarnych, politycznych, gospodarczych i ich następstw. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy jesteśmy świadkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Skala fake newsów mających na celu wywołanie niepokojów społecznych, wzbudzenie lęków i paniki na świecie, rozprzestrzenia się jak wirus.

Dlatego chcemy walczyć z dezinformacją! Dołączajcie do konkursu! Razem mamy większy wpływ na to, co czytają inni.

Tematem przewodnim V edycji konkursu jest geopolityka obejmująca sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną.

W ciągu czterech dni zarejestrowane osoby, działające samodzielnie lub w zespołach, będą mogły zgłaszać fałszywe informacje publikowane w sieci dotyczące m.in.: wojny na Ukrainie, rosyjskich działań militarnych i politycznych, pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom przez Polskę, konsekwencji gospodarczych wywołanych działaniami na Wschodzie. Ponadto, zakres tematyczny konkursu uwzględnia również treści związane z fałszowaniem wizerunku polskiego państwa oraz zakłamywaniem historii Polski.

o projekcie

PARTNERZY

Wspierają naszą akcję

Wielkie zaangażowanie partnerów pomogło nam w zorganizowaniu wydarzenia, tak ważnego z punktu widzenia walki z dezinformacją. Cenimy sobie tę współpracę i dziękujemy, że wspieracie projekt, który pomaga oczyszczać sieć z fałszywych i wprowadzających w błąd informacji. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

O KONKURSIE

Czym jest fake news i dlaczego jest tak groźny?

W cyberprzestrzeni coraz częściej pojawiają się i to na skalę większą niż myślisz, fałszywe informacje, popularnie zwane fejkami. Dotyczą one wielu dziedzin życia, świadomie lub nie wprowadzając w błąd. Każdy może być ofiarą dezinformacji lub wręcz oszustwa. Nie zdając sobie sprawy z tego, czym są fake newsy i jaką mają siłę rażenia, zbyt łatwo wierzymy w to, co czytamy i oglądamy. O tym, jak ważna jest walka z fałszywymi informacjami pokazał czas pandemii koronawirusa. W sieci zaczęły masowo pojawiać się informacje, że technologia 5G wywołuje chorobę Covid-19 i raka, szczepienia powodują autyzm, a noszenie maseczek może być groźne dla zdrowia. Ofiarami oszustw informacyjnych w internecie padają m.in. zwykli ludzie, osoby publiczne, firmy, których wartość rynkowa z powodu fake newsów jest niszczona.

PRZYKŁADÓW FAKE NEWSÓW MAMY MNÓSTWO!

ZWERYFIKOWANE INFORMACJE

Zobacz, co już sprawdziliśmy

W tym miejscu znajdziesz wszystkie zweryfikowane informacje zgłoszone do nas przez internautów. Przekonaj się, jakie treści były prawdziwe, a jakie nie i wykorzystaj to źródło do prostowania fałszywych informacji, gdy je zauważysz.

Zobacz
o projekcie