Jak weryfikujemy informacje

W Internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji, ich skala powoduje, że do walki z tym zjawiskiem potrzeba wielu zaangażowanych osób. Jednocześnie, ocena wiadomości nie może mieć znamion instytucji czy poglądów. Dlatego też ideą projektu jest zaproszenie do współpracy wolontariuszy z całego kraju, którzy zostali przeszkoleni w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. To oni oraz dziennikarze PAP podejmują się weryfikacji zgłoszeń przesyłanych za pomocą specjalnej aplikacji od internautów. Przed publikacją informacji fact-checkingowej, wymagane jest uzyskanie co najmniej dwóch zgodnych werdyktów wolontariuszy lub jednego werdyktu pracownika PAP. Dziennikarze, wydając swoje werdykty, sprawdzają dobór oraz wiarygodność źródeł, wykorzystanych przez społecznych weryfikatorów i po dogłębnej analizie wydają ostateczną ocenę oraz przekazują informacje zwrotną do wolontariuszy.

Zespół weryfikujący fakty serwisu #FakeHunter jest ciałem niezależnym w ramach projektu Media Intelligence Polskiej Agencji Prasowej. Jego członkami, zgodnie z posiadanymi kompetencjami, są członkowie różnych redakcji i działów PAP. Jednak ich zaangażowanie i praca na rzecz #FakeHunter jest całkowicie niezależna od obowiązków zawodowych i zadań wykonywanych w swoich komórkach organizacyjnych PAP.

Skład zespołu serwisu #FakeHunter:

Redaktorzy prowadzący #FakeHuntera:

  • Grzegorz Rutke

    Dziennikarz związany z takimi tytułami jak: „Gazeta Finansowa”, „Trybuna Śląska” i „Gazeta Prawna”, a następnie redaktor prowadzący w wydawnictwach Egmont Polska i Edipresse Polska. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

  • Anna Gwozdowska

    Od 20 lat w mediach. Na początku TVP, potem Polskie Radio, „Warsaw Business Journal”, „Głos Ameryki” „Puls Medycyny” „Polska the Times”, „Przekrój”, „Focus”, ”Wprost” i znów Polskie Radio. Specjalizuje się w tematyce międzynarodowej.

#Członkowie zespołu #FakeHuntera: