< Back

Huragany na południu USA napędem dezinformacji w prezydenckiej kampanii wyborczej

fot. PAP/EPA/Erik S.Lesser
fot. PAP/EPA/Erik S.Lesser

Huragan Helene spustoszył sześć południowo-wschodnich stanów USA. Kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump, podczas wiecu w Pensylwanii powiedział, że Amerykanie, którzy przez żywioł stracili swój dobytek dostają tylko 750 USD pomocy. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) od razu wyjaśniła, że jest to bezzwrotna pomoc na kupno artykułów pierwszej potrzeby. Ofiary huraganu mogą się ubiegać także o inne formy pomocy, w tym o sfinansowanie zakwaterowania czy odbudowy domu. I uruchomiła własną stronę internetową prostującą fake newsy. W wywiadzie udzielonym telewizji Fox News Trump przekonywał również, że USA przekazały prawie 300 mld USD na Ukrainę i zestawił to z 750 USD pomocy dla dotkniętych skutkami kataklizmu Amerykanów.

 

Manipulacje, dezinformacja i teorie spiskowe w związku z huraganami Helene oraz Milton stały się częścią amerykańskiej kampanii wyborczej. Kandydujący na prezydenta Donald Trump krytykuje rząd federalny, a prezydent Joe Biden mówi, że Trump „doprowadził do ataku kłamstw”.

Przedmiotem dezinformacji są kwoty przeznaczone na pomoc ofiarom huraganu, sposób niesienia pomocy, a nawet same przyczyny powstawania huraganów.

Huragan Helene spustoszył sześć południowo-wschodnich stanów USA. Kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump, podczas wiecu w Pensylwanii powiedział, że Amerykanie, którzy przez żywioł stracili swój dobytek dostają tylko 750 USD pomocy. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) od razu wyjaśniła, że jest to bezzwrotna pomoc na kupno artykułów pierwszej potrzeby. Ofiary huraganu mogą się ubiegać także o inne formy pomocy, w tym o sfinansowanie zakwaterowania czy odbudowy domu. I uruchomiła własną stronę internetową prostującą fake newsy.

W wywiadzie udzielonym telewizji Fox News Trump przekonywał również, że USA przekazały prawie 300 mld USD na Ukrainę i zestawił to z 750 USD pomocy dla dotkniętych skutkami kataklizmu Amerykanów. Także i to jest nieprawdą. Niezależny think-tank, jakim jest Rada Stosunków Zagranicznych (CFR), wyliczyła, że całkowita pomoc USA dla Ukrainy wyniosła 175 mld USD. Według amerykańskiego Departament Stanu, do 27 września 2024 r. Stany Zjednoczone zapewniły ponad 156 mld USD pomocy wojskowej.

Kolejny zarzut Donalda Trumpa to wydanie przez jego kontrkandydatkę i wiceprezydent Kamalę Harris wszystkich środków FEMA na zakwaterowanie nielegalnych migrantów. Alarmował, że „ukradli pieniądze z FEMA, tak jak ukradli je z banku, aby dać je swoim nielegalnym imigrantom, którzy chcą na nich głosować w tym sezonie”. Według telewizji CNN nie ma żadnych dowodów, by administracja Joe Bidena nakłaniała nielegalnych imigrantów do głosowania w wyborach w 2024 roku, ponieważ głosowanie przez osoby niebędące obywatelami USA jest nielegalne.

Jak podała stacja CNN, Kongres USA przeznaczył 650 mln USD w roku finansowym 2024 na program pomagający władzom stanowym i lokalnym w zakwaterowaniu migrantów. Tymi środkami zarządza FEMA, ale nie mają żadnego związku z jej drugim budżetem przeznaczonym na pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, który wynosił 20 mld USD.

Przedmiotem fałszywych informacji stały się także helikoptery. Najpierw właściciel portalu X, Elon Musk, a potem także i Trump, twierdzili, że Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zamknęła niebo nad najbardziej dotkniętą huraganem Helene Północną Karoliną, uniemożliwiając prywatnym helikopterom niesienie pomocy. To także okazało się nieprawdą. Rzecznik FAA powiedział stacji telewizyjnej CNBC, że „w Karolinie Północnej nie obowiązują żadne ograniczenia przestrzeni powietrznej”, a CNN zrobił cały materiał o tym, jak grupa ponad 100 ochotników wykonywała prywatnymi helikopterami około 400 lotów ratunkowych dziennie.

Na rozpowszechnianie dezinformacje zareagował prezydent USA mówiąc, że jest to nieodpowiedzialne, bo podważa zaufanie do działań służb ratowniczych i federalnych. „Były prezydent Trump doprowadził do ataku kłamstw” – stwierdził Biden.

W mediach społecznościowych pojawiły się także spiskowe teorie, jakoby oba huragany były efektem kontrolowania pogody przez takie programy jak Nexrad, radar Dopplera i HAARP. Zdaniem internautów huragany zostały zaprogramowane po to, by utrudnić głosowanie w stanach, które albo są uznawane za prorepublikańskie, albo za wahające się.

Monica Allen, rzeczniczka prasowa Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) powiedziała PAP, że „Huragany Helene i Milton, podobnie jak wszystkie huragany, powstały samoistnie w wyniku odpowiednich warunków temperatury powierzchni morza i górnych wiatrów atmosferycznych”. W mailu przytoczyła oświadczenie dr Howarda Diamonda, dyrektora Wydziału Nauk Atmosferycznych i Modelowania w Laboratorium Zasobów Powietrznych NOAA, że „ludzie nie dysponują żadną technologią, która mogłaby tworzyć, niszczyć, modyfikować, intensyfikować lub sterować huraganami w jakikolwiek sposób”.

Według Diamonda HAARP, ośrodek badań jonosferycznych, nie jest zaangażowany w modyfikację pogody, a NEXRAD, krytyczny system radarowy o wysokiej rozdzielczości, jest wykorzystywany przez meteorologów do monitorowania burz od lat 90. ubiegłego wieku. I także nie jest w stanie modyfikować zjawisk pogodowych.

Dowodem na sterowanie pogodą miało być m.in. nagranie wirtualnej asystentki firmy Amazon, czyli Alexy, która informowała o kosztach szkód i ofiarach śmiertelnych huraganu Milton, zanim uderzył we Florydę w nocy 10 października 2024 roku polskiego czasu. Tymczasem Alexa opiera swoje wypowiedzi wyłącznie na tym, co znajdzie w internecie, a więc także na dezinformacjach czy portalach publikujących spiskowe teorie. (PAP)

mrb/ lm/

16.10.2024

Footnotes: